ראש בראש – ניהול תיקים מול פוליסת חיסכון

ניהול תיקים או פוליסת חיסכון ? 

מטרת המאמר הנוכחי היא לענות על ההתלבטות שקיימת אצל משקיעים רבים, האם להשקעה בניהול תיקים או פוליסת חיסכון? אם יש לכם תיק ניירות ערך המנוהל על ידי מנהל תיקים בבית השקעות ואתם לא ממש מרוצים מהתשואות שייצרו לכם? התחושות שלכם כנראה נכונות.

במהלך הקריאה או הצפייה בסרטון תראו מדוע ניהול תיקים הוא שירות נחמד מבחינה פסיכולוגית אבל נחות ביחס לפוליסות החיסכון שהפכו בשנים האחרונות לאחד ממכשירי ההשקעה המבוקשים על ידי בעלי ההון בישראל.

פוליסות החיסכון מנצחות את שירות ניהול התיקים

מעל 262 מיליארד שקלים נוהלו בשנת 2016 בחברות ניהול התיקים בישראל. מדובר בשירות מסורתי שהוצג בעבר כסוג של פרימיום ואשר יועד ללקוחות מובחרים ובעלי הון פנוי של 500 אלף שקלים ומעלה. אולם, אם יצא לכם להשתמש בשירות “היוקרתי” של בית ההשקעות בוודאי הסתובבתם עם תחושת בטן חמוצה לגבי התשואות שהניב לכם תיק ההשקעות.

בשנים האחרונות נתקלתי בלא מעט אנשים ששאלו את עצמם כיצד ייתכן שהבורסה עולה והתשואות שהניבו להם מנהלי התיקים כמעט תמיד היו נמוכות מהציפיות שלהם ומאלטרנטיבות ההשקעה האחרות. אז ראשית, אתם יודעים מה אומרים על תחושות, קשה להתווכח איתן, בטח אם הן נכונות. אם נסתכל על פוליסות החיסכון שמהוות מכשיר השקעה אלטרנטיבי מבחינת סגנון ההשקעה והנזילות נראה שהן הניבו דווקא תשואות יפות מאוד.

לפרטים נוספים לחצו כאן

כך למשל נכון לאפריל 2017 הניבו פוליסות החיסכון הכלליות תשואה ממוצעת של 7.2% ב-12 החודשים האחרונים. אני נוטה להאמין שאם תבדקו כמה תיק ההשקעות המנוהל שלכם הניב באותה תקופה תגדלו הפרשים משמעותיים ביותר. אבל עודף התשואה של פוליסות החיסכון לא הסתכם רק בשנה אחת. בשלוש השנים שהסתיימו באפריל 17 (הנתונים הזמינים האחרונים בעת כתיבת שורות אלו) הניבו פוליסות החיסכון תשואה מצטברת ממוצעת של כ-11.5% ובחמש השנים האחרונות כ-35%.

טבלה 1: ביצועי פוליסות החיסכון


* נכון לאפריל 2017

מכאן שלגבי השאלה ניהול תיקים או פוליסת חיסכון, ניתן לראות שמבחינת התשואות, פוליסות החיסכון מנצחות ובגדול.

הסיבות שהופכות את ניהול התיקים למוצר נחות ביחס לפוליסות החיסכון

כעת נשאלת השאלה מדוע מנהל התיקים שלכם משתרך מאחור כשמדובר בכם, לקוחות מובחרים שלו. להערכתי הסיבה היא שניהול תיקים הוא פשוט מוצר נחות ביחס לפוליסות החיסכון ולמנהל התיקים שלכם שעושה הכי טוב שהוא יכול, אין את הכלים לנצח את פוליסות החיסכון, בטח לא לאורך זמן. להלן כמה מהגורמים שהופכים את שירות ניהול התיקים לנחות ביחס לפוליסות החיסכון.

מנהל התיקים אינו יכול להשקיע בנכסים לא סחירים

מדובר באפשרויות השקעה חשובות כמו למשל נדל”ן מניב, הלוואות פרטיות, קרנות Private Equity וקרנות גידור. אפיקים אלו מגלמים תשואות גבוהות יחסית למרבית הנכסים הנסחרים בבורסה ויתרה מכך הם בכלל מקטינים את החשיפה לשוק ההון. אחד המפתחות החשובים בניהול כסף הוא לדאוג לכך שלא כל הביצים יהיו בסל אחד.

גם מנהלי התיקים מבינים זאת ולכן הם משקיעים באפיקים מגוונים, אלא שהמאפיין של כל האפיקים האלו שכולם ניירות ערך החשופים בבורסה. בשעת משבר הציבור נוטה להיכנס לפאניקה וכשכולם מושכים את הכסף שלהם, מרבית האפיקים נוטים לרדת. שילוב של נכסים לא סחירים מאפשר להגדיל את תוחלת הרווח תוך כדי הקטנת הסיכון.

עלויות – הסיבה השנייה לנחיתות של ניהול התיקים מול פוליסות החיסכון

לא משנה מהם דמי הניהול שהגדרתם מול מנהל התיקים, סביר מאוד שאתם משלמים יותר. מי שמסתכל על הדוחות שהוא מקבל מבית ההשקעות רואה שבנוסף לדמי הניהול הרגילים, הוא משלם גם עמלות נוספות, למשל:

 • עמלת קניה מכירה על ניירות ערך – ברוב המקרים של כ-0.2% לעסקה.
 • דמי ניהול בגין קרנות נאמנות של הבית – בתוך קרנות הנאמנות שמנוהלות על ידי בית ההשקעות גלומים דמי ניהול שכמעט תמיד יהיו גבוהים מאלו שסגרו אתכם מראש.
 • דמי משמרת שגובה הבנק – לרוב כ- 0.15%.

כתוצאה מכך, העלות הכוללת של ניהול התיק מתייקרת באופן משמעותי ומכרסמת לכם בתשואה. בפוליסות חיסכון אתם משלמים דמי ניהול אבל אין לכם דמי משמרת, עמלות קניה/מכירה ואין לכם עלויות שמסתתרות במוצרים אחרים של בית ההשקעות כמו למשל קרנות נאמנות. בשורה התחתונה, במרבית המקרים אתם תשלמו פחות על פוליסת חיסכון מאשר על ניהול תיקים.

תשלומי המס – עוד יתרון גדול של פוליסות החיסכון

בעוד שבניהול תיקים בכל פעם שמנהל התיקים מוכר נייר ערך נוצר אירוע מס, בפוליסת חיסכון ניתן למכור ניירות ולעבור בין מסלולי השקעה ללא אירוע מס. דחיית המס משאירה את תיק ההשקעות שלכם עם יותר נכסים ומאפשרת ליותר כסף לעבוד עבורכם לאורך זמן. כך יוצא שבסופו של דבר שווי תיק ההשקעות שלכם אמור להיות גדול יותר. להרחבה בנושא ראו סרטון בשם המחשה מספרית ליתרון מספר 1 של פוליסת חיסכון.

פיזור סיכונים נחות בניהול תיקים לעומת פוליסות חיסכון הנקודה האחרונה שאציין במאמר זה היא שברוב המקרים מנהלי השקעות מתקשים ליצור פיזור מספק ללקוחות, זאת למעט בתיקים גדולים במיוחד של עשרה מיליון שקלים ומעלה. כך למשל, חלק מלקוחות ניהול התיקים נפגעו באופן משמעותי כשאיגרות חוב של חברות כמו דלק נדל”ן, אפריקה ישראל, אלביט הדמיה וסקיילקס הגיעו לחדות פירעון.

אני באופן אישי ראיתי תיקי השקעות בהן החזיקו מנהלי התיקים, ואגב גם יועצי ההשקעות בבנקים, 3% עד 5% בלפחות כמה מניירות אלו. אני לא רושם את זה בכדי להקניט את מנהלי התיקים ואת יועצי ההשקעות, באותה תקופה זה נראה לגיטימי כי הן נסחרו בדירוגי השקעה גבוהים וכאמור קשה ליצור פיזור בתיק השקעות פרטי.

רק בכדי לסבר את האוזן, מנהלי השקעות בתיקים מוסדיים החזיקו בערך 0.2% בכל איגרת חוב מסוג זה. אתם בטח מבינים את ההבדלים בהשפעה על התשואה בין תיק שמחזיק ב-5% באג”ח שקורסת, לתיק שמחזיק 0.2% בלבד באותה איגרת.

ניהול תיקים או פוליסת חיסכון ?פוליסות חיסכון בנוקאאוט!

בשורה התחתונה, אם אתם מתלבטים מהי הדרך העדיפה לניהול הכסף שלכם, ניהול תיקים או פוליסת חיסכון? אני מקווה שכעת התשובה ברורה. אתם מחפשים יתרון השקעתי ולא פסיכולוגי בכדי להשביח את תיק ההשקעות שלכם אזי נראה שהיתרונות המובהקים של פוליסות החיסכון הופכים אותם לאופציה עדיפה על פני שירות ניהול התיקים.

מכשירים עדיפים נוספים הם קופת גמל להשקעה ו/או לפי תיקון 190 עליהם אני מדבר בסרטונים נפרדים.

8 תגובות

 1. 1) באתר חיסכון -נט לא מציינים את אחוז דמי הניהול שגובים עבור דמי הניהול. איפה ניתן לראות ?
  2)שמעתי שניתן לא למכור את תיק החיסכון בפועל, ואפשר לבצע כאילו מכירה והפקדה, כך שיהיה ניתן לקבל אשור לצרכי מס הכנסה לאותה שנה על הרווחים . האם זה אפשרי ?
  3) חברות השקעות או חברות הביטוח יוצרים תשואה על סמך השקעותיהם , כפי שהסברת, במיגוון נכסים כולל רווחים ממניות , כך שהם יוצרים רווח הון , לא ברור מדוע שלטונות המס רואים ברווח כהכנסות מריבית לפי סעיף 125 א’ עד ה’ ?
  4) בהרצאות שלך אינך מזכיר את היתרון הגדול מכולם והוא ניכוי מרבית לפי סעיפים 125 א’ עד ד’ ופטור חלקי לפי סעיף 125 ה’ לפקודת מס הכנסה. כך שלאוכלוסיה המבוגרת יכולים לחשב את התשואה בפלוס 25% לעומת השקעות אחרות.
  5) המיסוי על תוכניות חיסכון הוא 15% לתוכניות שאינן צמודות מדד ו-25% לתוכניות צמודות מדד . איך אפשר לדעת את סוג התוכנית שהשקעתי כדי לדווח למס הכנסה כל הריבית שקבלתי ?

  1. היי יוסף,
   1. תנסה באתרים של החברות עצמן או מול המתכנן הפיננסי שלך. גם סוכני ביטוח מוכרים את המוצר הזה ויודעים. אציין שהחברות הטובות עובדות עם מחירוני דמי ניהול שנגזרים מסכום ההשקעה כך שאין משמעות אם רוכשים את הפוליסה לבד או בעזרת מומחה השקעות מטעמך שגם מארגן לך את כל הפרוצדורה.
   2. כן, רלוונטי למי שנולד לפני ה-1.1.1948. תקנה 125 ד’. יש פטור על רווחים של עד 13,320 בשנה ליחיד ו-16,320 לזוג.
   3. בדיוק באותו אופן ששלטונות המס מעניקים פטור כאמור על רווח של ריבית מפיקדון בבנק. כאמור מדובר בהטבה שרלוונטית רק למי שנולד לפני 1.1.1948.
   4. נכון, מדובר על סעיף 125 ד’ והוא משמעותי מאד לאוכלוסיה שנודלה לפני ה-1.1.1948.
   5. הבנקים מורידים לך את המס במקור כך שאתה לא צריך להתעסק עם זה. כמובן שאתה יכול להגיש דוח למס הכנסה ולבדוק אפשרויות לקיזוזי מס שלא בוצעו אוטומטית באותה שנה קלנדררית על-ידי הבנק. כל גוף נורמלי שמנהל עבורך את הכסף, אמור לתת לך טופס 867 שמרכז את הפעלות וחבות המס, ואיתו אתה ניגש למס הכנסה.

   בהצלחה!

 2. לדרור
  אני מודה לך על תשובותיך המפורטות . בעקבותיך תשובותיך, אבקש לחדד את השאלות.
  לגבי שאלה מספר 3 – תשובתך לגבי הבנקים הינה ברורה כי הם יוצרים רבית מהפקדונות. אולם חברות הבטוח משקיעים בכל מיני מוצרים כולל מניות והרווחים הם רווחי הון ( אין רבית ממניות), כך שסווג הרווח כרווח הון הינו ברור ןנכון. איך זה שמס הכנסה הכניס את רווח ההון לקטיגוריה של רבית כמו הבנקים ומתייחס אליו כמו רבית כשבמהותו הוא רווח הון ?
  לגבי שאלה מס’ 5- אני משקיע בחברות בטוח ואני מקבל את טופס 867 אני מגיש דו”ח בכל שנה ועליי לסווג את ההכנסה בדו”ח למס הכנסה, לפי מסוי 15% או 25% ( תלוי אם ההשקעה הייתה צמודה למדד או לא), לי אין את הידיעה הזו אם המוצר צמוד למדד או לא. האם להסתמך על אחוז הניכוי מחברת הביטוח על מנת שאדע איך לסווג את ההכנסה בדווח השנתי ?

  1. שאלה 3 – אתה צודק שיש הבדל מהותי בין סוג ההשקעות של פוליסות חיסכון לפיקדונות בבנקים אבל את השאלה מדוע מס הכנסה נותן למשקיעים הוותיקים סוכריה על השקעתם בפוליסות חיסכון אתה צריך להפנות למס הכנסה ולא אלי 🙂
   שאלה 5 – זו שאלה לרואה החשבון או יועץ המס שלך אבל לדעתי אתה יכול להסתמך על אחוז הניכוי מחברת הביטוח. בכל מקרה, בפוליסת חיסכון המס הוא 25% על הרווח הריאלי.

 3. האם נכון שיש הבדל בעת ניוד הכספים לקצבה בגיל 60 בין תוכנית חיסכון לבין גמל להשקעה, לפי הנאמר דלמטה ?

  בתוכנית חיסכון תהיה חבות מס על הרווחים בעת ניוד הכספים לקצבה
  בקופת גמל להשקעה לא תהיה חבות מס על הרווחים שנצברו ובעת ניוד הכספים לקצבה , יועברו עם הקרן לקצבה בפטור.

 4. האם נכון שיש הבדל בניוד הכספים לקיצבה בגיל 60 בין תוכניות החיסכון לבין גמל להשקעה ?

  1. בתוכניות חיסכון יהיה אירוע מס בעת ניוד הכספים לקיצבה
  2. בקופת גמל לא יהיה אירוע מס בעת ניוד הכספים לקיצבה

 5. היי דרור גיליון
  שמי אבישי בר אור ,יש לי שאלה בעניין פוליסת חיסכון.
  נגיד ויש לי 100 אש”ח להשקעה.
  ופתחתי פוליסת חיסכון בדמי ניהול של 1 אחוז בממוצע.
  קיימת אופציה לקבל הלוואה מהקופה בסביבות 80 אחוז,אם אפשרות החזר גרייס של פריים מינוס.
  כלומר אני יכול ליצור מינוף של 400 אחוז לכסף שהשקעתי במידה ואני ישקיע את ההלוואה שוב בפוליסות חיסכון ,רציתי לדעת מה הסיכון לטווח ארוך.
  אם ירדת לסוף דעתי השקעתי 2 אחוז דמי ניהול .

  1. היי איבישי.
   ראשית אציין שאם אתה רוצה גרייס אז ניתן לקחת הלוואה של 70%.
   עכשיו בוא נחשב רגע את המצב שאתה מתאר (בהנחה שחברת הביטוח תזרום עם הרעיון):
   הון עצמי: 100,000
   הלוואה 1: 70,000
   הלוואה 2: 70,000* 70% = 49,000
   הלוואה 3: 34,300
   הלוואה 4: 24,010
   הלוואה 5: 16,807
   הלוואה 6: 11,764
   סה”כ: 305,881 מתוכם 100,000 הון עצמי.
   עכשיו בוא נבדוק מה יקרה להון במידה והפוליסה תעלה/תרד ב-10%.
   תרחיש א’ – הבורסה עולה 10% – 305,881*0.1 = 30,588 –> כלומר רווח של כ-30.6% (30,588 חלקי 100,000). לפני עלויות מימון.
   תרחיש ב’ – הבורסה יורדת 10% – 305,881*0.1- = 30,588- -> כלומר הפסד של כ- 30.6% לפני עלויות מימון.
   כמובן שאם השינוי בתשואת הפוליסה יהיה אגרסיבי יותר אז כך גם השינוי בתשואה על ההון.
   צריך להיזהר עם ההלוואות האלו ואני לרוב ממליץ ללקוחותי לקחת הלוואה ולהשקיע באפיק עם מתאם נמוך לשוק ההון אך עם תוחלת רווח דומה.
   כמובן שזאת רק לאחר הכוונה מקצועית והתאמת ההשקעה לצרכים ולאופי.

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *