הלקוחה הכשירה שוויתרה על הקפה המשובח בבנקאות הפרטית, בתמורה לתיק השקעות איכותי יותר, ודאגה לדור ההמשך.

מאד נוח להיות בבנקאות הפרטית בבנקים. אך אמנם מרגישים חשובים ונהנים מקפה משובח וכיסאות מפנקים, אולם בחיים מי שעושה רק מה שנוח מקבל תוצאות לא נוחות, וכך גם בהשקעות.

לא בכל יום מתברר לאישה שבעלה שנפטר לפני מספר שנים היה שווה כ- 80 מיליון שקלים.

א' עבדה כל חיה בתחום החינוך בזמן שבעלה היה בעלים של חברה העוסקת בהקמת תשתיות לנדל"ן. בשנים הראשונות שלאחר מותו הכסף נוהל בבנקאות הפרטית של אחד הבנקים הגדולים. בבנק רכשו לה מניות והרבה איגרות חוב שהניבו תשואות נמוכות למדי אך התאימו לכאורה לפרופיל הסיכון הנמוך שבו בחרה.

"במשך שנים הרגשתי שהתיק שלא לא מקבל תשומת לב ראויה אך לא ידעתי להגדיר לעצמי את הפערים המדויקים", סיפרה לנו א'. להערכתנו, מה שהוביל אותה בסופו של דבר לעשות שינוי משמעותי היה שילוב של תהליך שעשינו עם הבת שלה (גם היא משקיעה כשירה ולקוחה שלנו). והשני, שתי השקעות כושלות שבוצעו בבנק – הראשונה השקעה באיגרת החוב של חברת וויירקארד (Wirecard) הגרמנית שהתבררה כהונאה, והשנייה קרן גידור אמריקאית שביום בהיר אחד עצרה פדיונות והפסיקה לספק שערוכים.

כשנפגשנו איתה וסיפרנו על העובדה שהיא משקיעה כשירה ופתוחות עבורה דלתות לקרנות השקעה נחשקות שפונות בעיקר לגופים מוסדיים ומשקיעים פרטיים שיש להם הון נזיל של לפחות שמונה מיליון שקלים, נפתחו לה העיניים. א' רצתה להבין מהן אותן קרנות ומדוע לא מציעים לה אותן בבנקאות הפרטית של הבנק. הסברנו לה שמדובר בקרנות שמנוהלות על ידי גופים מוסדיים מוכרים בארץ ובעולם בתחומים שונים. חלק מהתחומים קשורים לשוק ההון כמו מניות ואיגרות חוב, אך חלק אחר ומאד חשוב מושקע באפיקים שאינם מושפעים מהבורסה או שנסחרים במתאם מאד נמוך אליה. זאת מתוך מטרה ליצירת חלופות רווחיות לאיגרות חוב שבאותה עת של ריבית אפסית, הניבו "סיכון ללא תשואה".

היכולת שלנו לקחת תיק סולידי ולשלב בו מכשירי השקעה המיועדים למשקיעים כשירים בלבד אשר יכולים לספק תשואות יציבות וחלוקה רבעונית של הרווחים, עשו הבדל דרמטי בתיק ההשקעות. זאת במיוחד לאור סביבת הריבית האפסית שהייתה בארץ ובעולם בין השנים 2020 ל-2022.

הרכיב המנייתי עבר מניהול של קרנות נאמנות פשוטות לקרנות הנחשבות לטובות ביותר בארץ. מדובר בקרנות של מנהלי ההשקעות שהובילו את טבלאות הביצועים בחיסכון ארוך טווח בגופים המוסדיים (פנסיה, מנהלים, גמל והשתלמות) והחליטו לגייס כשותפים או כעובדים בכירים כמה מהאנליסטים ומנהלי ההשקעות הטובים בארץ ולפתוח קרנות משל עצמם. קרנות אלו מיועדות למשקיעים כשירים בלבד לרבות ובעיקר גופים מוסדיים.

להערכתנו, הבנקים לא משקיעים בקרנות אלו בעיקר בשל העובדה שהם לא נהנים מעמלות הפצה דומות לאלו שהם מקבלים מקרנות הנאמנות הפשוטות.

את רכיב האג"ח המצומצם יחסית בשל תנאי התקופה תפסו פוליסות החיסכון, תיקון 190 וקרנות השקעה של מנהלי השקעות הנחשבים מומחים בתחום. מדובר במכשירים עם הטבות מס משמעותיות לאנשים בגילה.

דאגה למעבר בין דורי

חוץ מהטיפול בתיק ההשקעות עצמו, לא' היה חשוב מאד לדאוג למעבר בין דורי לילדים ולששת נכדיה. לא' הייתה צוואה אך רצתה למקסם את הטבות המס ולעשות מספר שינויים בכל מה שקשור לנכדים.

היא רצתה לוודא שכל נכד יקבל מיליון שקלים כבר היום ולכן פתחנו עבורה שש פוליסות חיסכון על שמה כשבכל פוליסה נכד אחר הוגדר כמוטב. בצורה זו היא תוכל להעביר את הכסף לנכדיה מתי שתרצה ובמידה ותלך לעולמה הכספים יעברו לנכדיה. בנוסף, פתחנו תיקון 190 וביצענו השקעות רבות דרך המכשיר שמאפשר מעבר בין דורי יעיל ומהיר.

נכון לכתיבת שורות אלו, שוק ההון נמצא בירידות חדות במניות ובאיגרות חוב. זו בדיוק הנקודה שבה נפתח פער עצום בין ביצועי תיק ההשקעות שלה הכולל רכיבים אלטרנטיביים חזקים למצבה הקודם לו הייתה ממשיכה לנהל את הכסף בבנקאות הפרטית בעיקר דרך מניות ואיגרות חוב מבלי להשתמש בכלים המיועדים למשקיעים כשירים כמוה.

רוצה לדעת עוד? תן לנו להוביל את השיחה על ההצלחה שלך

אנחנו מתמחים בניהול כספם של יחידים, בעלי משפחות וחברות שצברו הון נזיל (כולל קופות גמל וקרנות השתלמות) של 5 מיליון שקלים ומעלה.

דיון פתוח על המאמר

לא נמצאו תגובות על מאמר זה.