את ש׳, רופא בכיר בבית חולים במרכז הארץ, נשוי ואב לשניים הכרנו לפני כשנה וחצי. הוא נכנס אלינו למשרד לאחר שצבר ב – 35 שנות קריירה כ – 10 מיליון שקלים נזילים. ש' הגיע אלינו לאחר ששנים הרגיש שניהול הכסף שלו מוזנח בשל חוסר זמן וידע בתחום. הוא סיפר שהכסף שלו מושקע בבנק, בקופות גמל רבות, קרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים ומספר קרנות השתלמות. התוכניות היו מפוזרות בחברות רבות, בדמי ניהול שממש לא הולמים את הונו ואת מעמדו.

הוא סיפר שאשתו כבר שנים אומרת לו ״שיטפל בזה״ וימצא מישהו שינהל עבורו את ההשקעות. שיפזר, שיגוון, ובעיקר ייתן ןלהם יחס אישי. הוא סיפר שעד עכשיו דחה את העניין, ולאחרונה, לאחר שהבין שביצועי ההשקעות שלו רחוקים מלהרשים, הרגיש שהגיע הזמן.

לאחר שהבנו שיש ברשותו כ – 10 מיליון שקלים נזילים, שאלנו אותו אם הוא יודע מה זה ״משקיע כשיר״ או ״השקעות אלטרנטיביות״. כשהוא השיב שהוא לא בטוח על מה אנחנו מדברים, הבנו כמה ערך נוכל לספק לו בתהליך, גם אם בסוף לא יחליט לשים את הכסף בניהול שלנו.

כמה מילים על משקיע כשיר:
אחת ההגדרות של משקיע כשיר, היא אדם שברשותו הון עצמי נזיל של לפחות 8.1 מיליון שקלים. בפני משקיעים כשירים פתוחות אפשרויות השקעה רבות ומגוונות בעלות פוטנציאל רווח גבוה ביחס למכשירי השקעה "רגילים", במתאם נמוך לשוק ההון, כך שגם במצבים בהם יש קטסטרופה בבורסה – תיק ההשקעות יכול להישאר יחסית יציב. יתרה מזאת, למשקיעים כשירים גישה למנהלי ההשקעות המצטיינים בארץ, אלו שמנהלים כיום כספים במיוחד עבור משפחות עושר וגופים מוסדיים.

חזרה ל – ש׳. שאלנו אותו על מטרותיו, שאיפותיו וחלומותיו לגבי ניהול ההון שצבר. הוא חשף בפנינו שהוא נמצא מספר שנים לפני פרישה ושהוא חושש מכך שהכנסתו תקטן בזמן שזמן שהוצאותיו דווקא יגדלו (יותר טיולים לחו"ל, יותר זמן למסעדות, הופעות, חברים וכיוצ"ב). בנוסף, חשוב לו מאוד לעזור לשלושת ילדים וארבעת נכדיו.

עם המידע הזה יצאנו אל שולחן השרטוטים על מנת לצייר לו מפת דרכים שלדעתנו המקצועית היא המתאימה ביותר עבורו.

לאחר שבוע נפגשנו, והצגנו בפניו שתי אלטרנטיבות בעלות אופק כלכלי שונה –

התכנית הראשונה (שימור המצב הקיים)

בתכנית הראשונה עשינו חישוב כמה כסף יוותר לו בעוד כ – 15 שנים במידה וכספו ימשיך להיות מנוהל בדיוק באותם המקומות בהם הוא מנוהל כרגע. ללא השקעות אלטרנטיביות, ללא אופטימיזציה של מכשירי ההשקעה (חיסכון מס ועמלות) וללא שימוש במנהלי ההשקעות המובילים בתחומם.

התכנית השנייה (מקסום היותו משקיע כשיר)

התכנית השנייה נתפרה במדויק על פי מידותיו כמשקיע כשיר שנמצא שנתיים לפני פרישה. ניידנו חלק מקרנות ההשתלמות למסלולי IRA, שבהם נרכשו קרנות המנוהלות עלי ידי מנהלי ההשקעות המצטיינים בניהול מניות.
ניידנו את קופות הגמל למסלולים המאפשרים גישה להשקעות אלטרנטיביות מפוקחות כקופת גמל, ובשיתוף עם מתכנן פרישה התחלנו לגבש אסטרטגיה שתחסוך לו בעת הפרישה כחצי מיליון שקלים באמצעות מקסום הטבות מס.

את הכסף הפנוי ש"נוהל" בבנק העברנו לתוכניות עם הטבות מס כמו תיקון 190 ופוליסות חיסכון. בנוסף יצרנו זרוע אלטרנטיבית בשיטת המאסטר פאנדס שמאפשרת גישה לקרנות אלטרנטיביות מהמובילות בעולם, לצד השקעה ישירה במספר קרנות אלטרנטיביות המיועדות למשקיעים כשירים בלבד. בסופו של דבר הראנו לו שרק מקסום הטבות המס לצד חיסכון בעלויות ושימוש נכון ברכיב אלטרנטיבי שווים לו תוספת של כ-2%-4% בשנה, ביחס למצבו הנוכחי (על סכום כזה מדובר בתוספת שנתית מוערכת של בין 200 ל- 400 אלף שקלים (לא כולל החיסכון בתכנון הפרישה).

הפגישה ארכה כשעתיים וחצי, במסגרתה הסברנו בהרחבה שההון שיצבור במידה ויישם את התכנית שבנינו עבורו הוא ריאלי לחלוטין, ומבוסס על הנחות תשואה נמוכות מהממוצעים ארוכי הטווח של המניות ואיגרות החוב. בנוסף, הסברנו על הסיבה ששילוב השקעות אלטרנטיביות הוא כה קריטי במקרה כמו שלו, וכמה חשוב שיהיה רכיב שיוכל להמשיך להניב רווחים, גם בתקופות שהבורסה בירידה.

לאחר שש' התרשם מהתוכנית וההסברים, ציידנו אותו בחוברת מקיפה, שכוללת את כל ההמלצות והתכנון הפיננסי. כעבור יומיים ש' נתן לנו אור ירוק ומאז, מזה כ – 18 חודשים אנחנו מלווים אותו באופן שוטף ויש לו סדר ושקט נפשי. כמובן, שבתחום כמו שלנו גם המספרים מדברים, ואנחנו גאים לראות את התוצאות שחזינו מבעוד מועד הולכות ומתגשמות.

רוצה לדעת עוד? תן לנו להוביל את השיחה על ההצלחה שלך

אנחנו מתמחים בניהול כספם של יחידים, בעלי משפחות וחברות שצברו הון נזיל (כולל קופות גמל וקרנות השתלמות) של 5 מיליון שקלים ומעלה.

דיון פתוח על המאמר

לא נמצאו תגובות על מאמר זה.