מנוף פיננסי הוא יחס פיננסי שמציג כמה הון זר, כלומר הלוואות, החברה לקחה ביחס להון העצמי שלה. ככל שהחברה לוקחת יותר הלוואות ביחס להון העצמי כך המנוף גדול יותר. נניח שכל מה שיש לחברה מסוימת הוא נכס נדל"ן בשווי של עשרה מיליון שקלים אל מול הלוואות של שמונה מיליון שקלים. במקרה כזה, קל להבין שההון הזר של החברה הוא 8 מיליון שקלים והון העצמי שהיא הביאה בכדי לרכוש את הנכס הוא 2 שמיליון שקלים בלבד.
יחס המינוף מחושב על ידי חלוקת ההון הזר, במקרה הזה 8 מיליון שקלים בהון העצמי, במקרה הזה שני מיליון שקלים. התוצאה היא יחס מינוף של 4 מה שאומר בעברית שעל כל שקל שהחברה "מביאה מהבית" היא לוקחת ארבעה ממקורות זרים.

משמעות המינוף

למנוף גבוה יש השפעה עצומה על ביצועי הפירמה והוא יכול להטיס אותה למעלה בתקופות טובות או לרסק אותה בעת משברים. בשוק ההון ראינו לא מעט מקרים כאלו בחברות נדל"ן ודוגמאות מצוינות לכך הן חברות אידיבי ודלק נדל"ן שנסחרו ברמות שיא לפני המשבר הפיננסי שהתחיל ב-2007 והגיעו לחדלות פירעון לאחריו. בנוסף, ככל שהמנוף גדול יותר כך הוצאות המימון של החברה גדול ולכן חשוב שהוא יושקע בנכסים שמניבים תזרים גבוה יותר מהוצאות המימון. על כך בסרטונים אחרים שהכנתי לכם על תשואה להון ותשואה לנכסים.

בואו ניקח רגע את החברה מהדוגמה שלנו, במצב הראשוני שווי האקווטי של החברה עומד על 2 מיליון שקלים. כלומר, אם לוקחים את שווי הנכס שעומד על 10 מיליון שקלים ומורידים ממנו את החוב, מקבלים 2 מיליון שקלים שזה בעצם השווי הנכסי הנקי של החברה.

עכשיו נניח שהחברה נמצאת בתקופה חיובית ושווי הנכס על ב-20% מ-10 ל- 12 מיליון שקלים. היות והחוב לא השתנה, שווי האקווטי או ההון העצמי החדש עומד על 12 פחות 8 שהם 4 מיליון שקלים. ארבעה מיליון שקלים לעומת שווי אקווטי של שני מיליון שקלים בלבד לפני העלייה בשווי הנכס. במילים פשוטות בשל המינוף הגבוה יחסית, עליה של 20% בצד הנכסים הובילה להכפלת השווי של החברה. זה נהדר, מינוף הוא ממש מצוין בתקופות טובות אבל מה לדעתכם היה קורה לשווי האקווטי אם שווי הנכסים היה יורד בעשרים אחוזים לשמונה מיליון שקלים?

בדיוק. הוא היה נמחק לחלוטין – משמונה מיליון שקלים נכסים פחות שמונה מיליון שקלים חוב, אפס שווי לבעלי המניות.

דגשים לחישוב מנוף פיננסי

לסיכום, בואו נראה שוב איך מחשבים את המנוף הפננסי: ישנן שתי דרכים עיקריות לחישוב המינוף וזה תלוי מה בדיוק רוצים לבדוק.

אם מחפשים את המנוף של החברה צריך לפתוח את הדוחות הכספיים, לגשת לדוח על המצב הכספי של החברה (מה שפעם נקרא מאזן) ומשם לקחת את סך ההתחייבויות השוטפות ושאינן שטופות. את סכום ההתחייבויות ומחלקים בהון העצמי המיוחס למחזיקי ההון של החברה. אם מחפשים רק את המינוף הפיננסי אזי צריך לקחת מתוך התחייבויות רק את ההלוואות, האג"חים, החלויות השוטפות וכל מה שמשלמים עליו ריבית ולחלק בהון העצמי. כאמור, ככל שהיחס גבוה יותר כך תוצאות החברה הם בעלות פוטנציאל השבחה והרס גבוהים יותר.

מי שמעוניין לקבל ממני במתנה את המדריך המצולם המיוחד לשיפור הידע וההון הפיננסי בשלושה צעדים מוזמן להשאיר את כתובת המייל ואשלח לו בשמחה ובהערכה רבה.

רוצה לדעת עוד? תן לנו להוביל את השיחה על ההצלחה שלך

אנחנו מתמחים בניהול כספם של יחידים, בעלי משפחות וחברות שצברו הון נזיל (כולל קופות גמל וקרנות השתלמות) של 5 מיליון שקלים ומעלה.

דיון פתוח על המאמר

עד כה פורסמו 32 תגובות

 1. למנוף גבוה יש השפעה ממכרת על משקיעים צעירים שרוצים להרוויח הרבה ומהר, הם לא מודעים לכך שהטיסה למעלה והצלילה למטה אינם סימטריים, אם משקיע ממנף את קניית המניות, או ממנף את השורטים במכירה בחסר, אז אין סימטריה בין כיוון הרווח לכיוון ההפסד בגלל "תמרור עצור" המוצב אך ורק בצד ההפסד, זה עוד כלום ביחס למינוף המסוכן באופציות על נגזרות המדד, תודה

  1. היי חיים, כיף לשמוע.
   המדריך בדרך אליך.
   מזמין אותך גם לבחון אפשרות להגיע לכנס הקרוב, הוא יהיה מאוד מעניין ואתן שם כלים סופר פרקטיים לבניית עתיד כלכלי בטוח.
   מוזמן להיכנס לעמוד הכנס ולהתרשם: https://bit.ly/2SyxXrs

 2. הי דרור,
  אצלך ההסבר נראה יותר ברור מאשר במקורות אחרים, פשוט יותר מדי מידע שאני קורא יוצר אצלי בלבול. אשמח אם תוכל לעשות לי סדר:
  האם מנוף פיננסי = התחייבויות פיננסיות (בלבד) / הון עצמי ?
  או שמנוף פיננסי = התחייבויות (כל ההתחייבויות לז"ק ז"א) /הון עצמי?
  זאת אומרת ראיתי בכמה אתרים שאין את ההבחנה למילה "פיננסיות", וזה אמנם מסתדר עם נתון שאומר שיחס ה"איתנות פיננסית" הוא המשלים.

  לדוגמא באתר
  https://www.cking.co.il/index.php?pageid=445
  בסעיף 2 אפשר לראות את זה.
  באותו עניין איך ייתכן ש: הון עצמי/סך מאזן הון זר/סך מאזן = 1?
  שהרי אם, לדוגמא, סך המאזן הוא 100, ההון העצמי הוא 10 וההון הזר הוא 20 (כל היתר הם נכסים -כגון לקוחות, מלאי וכו', והתחייבויות -כגון ספקים וכו') – חיבור שני הדברים לא מביא לתוצאה 1.

  תודה רבה

  דודי

  1. היי דודי,
   יש שני מונחים רלוונטים בהקשר של מנוף של חברה:
   מנוף : התחייבויות (כל ההתחייבויות לז"ק ז"א) /הון עצמי
   מנוף פיננסי : כל מה שמשלמים עליו ריבית /הון עצמי.

 3. דרור שלום,

  ראשית תודה רבה על ההשקעה ושיתוף הידע – לא מובן מאליו כלל
  שנית, אודה על שליחת המדריך המוזכר לעיל.

  תודה

 4. נחשפתי לאתר בימים האחרונים, נהנה ומשכיל מכל סרטון. פשוט קצר, וברור, תודה.
  אשמח למדריך.

 5. הי דרור,
  לאור השינוי שחל עם תקן IFRS16, האם יחס המנוף הפיננסי (ההתחייבויות שבגינם משלמים ריבית) השתנה? כך שיש להכניס לחישוב גם את ההתחייבויות והנכסים (או רק צד אחד) בגין החכירות?

  תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.