מהו רווח למניה וכיצד מחשבים אותו ומשתמשים בו?

רווח למניה

בפוסט הנוכחי אני רוצה להתייחס לאחד המספרים המסקרנים והחשובים ביותר בדוחות הכספיים של חברה והוא הרווח למניה. מדובר במספר שמעניין משקיעים, אנליסטים וכמובן את הנהלת החברה שרוצה לדאוג שהמספר הזה, שכל כך הרבה עיניים של המשקיעים ובעלי המניות נישאות אליו, ייראה טוב.

פרטים נוספים על השקעות חוץ בורסאיות, השקעות אלטרנטיביות, תוכלו לקרוא כאן.

מה זה רווח למניה?

מיד אסביר מהו רווח למניה, איך מחושבות שתי הגרסאות שלו וכיצד משתמשים בו בפרקטיקה.
נתחיל מהנושא הראשון – רווח למניה כשמו כן הוא, הרווח הנקי של החברה חלקי מספר המניות הרגילות שאינן מוחזקות על ידי החברה. המונח המקובל באנגלית ולדעתי כדאי שתכירו אותו כי הוא מאוד פופלארי בחו”ל הוא EPS – earnings per share.

לפרטים נוספים לחצו כאן

איך מחשבים רווח למניה?

בואו נעשה דוגמא בסיסית לחישוב הרווח למניה:

נניח שהרווח הנקי של חברה מסוימת הסתכם בשנה האחרונה ב-100 מיליון שקלים ומספר המניות שהונפקו עומד על 900 מיליון. תחת הנחות אלו הרווח למניה יהיה 100 מיליון שקלים חלקי 900 מיליון מניות שהם 0.111 שקל למניה או כ-11 אגורות למניה.

כמובן שהמספר הזה כשלעצמו לא אומר לנו הרבה למרות שברור שככל שהוא יהיה יותר גבוה כך עדיף. מה שכן אפשר לעשות זה להסתכל למשל על המגמה בשנים האחרונות ולראות איך הרווח למניה מתפתח. שימוש נוסף הוא לצורך חישוב מכפיל הרווח שמשמש כאינדיקציה מהירה יחסית לבדיקת מידת האטרקטיביות של מניה מסוימת.

חישוב מכפיל בעזרת הרווח למניה

באזור המניות באתר תוכלו לראות סרטון נפרד שבו אני מסביר מהו מכפיל רווח ואיך מחשבים אותו אבל בעזרת הרווח למניה ניתן לחשב את המכפיל בצורה שונה ואת זה אני כן אציג עכשיו.
מכפיל הרווח נקרא באנגלית P/E כאשר P מייצג את מחיר המניה וה-E את הרווח למניה. כלומר מחיר המניה בבורסה חלקי הרווח למניה שווה למכפיל הרווח של החברה.

אז אם למשל מניה נסחרת בשקל והרווח השנתי למניה בדוחות הכספיים האחרונים עומד על 11 אגורות אזי מכפיל הרווח יהיה כמעט 9.1. אז האם זה כל הסיפור? האם הרווח ומספר המניות שהצגתי לכם משקפים את כל התמונה? כמעט.

מה זה רווח למניה בדילול מלא

עד עכשיו הראיתי לכם את הרווח למניה הבסיסי אבל בדוחות הכספיים החברות מציגות גם את הרווח המדולל למניה.

הדילול בא לענות על השאלה – איך ייראה הרווח למניה אם כל המחזיקים בניירות הערך ההמירים של החברה יחליטו להמיר אותם למניות עכשיו? אם למשל החברה חילקה אופציות למנהלים שמאפשרות להם לקבל מניות כחלק מחבילת התגמול. אז אומנם נכון למועד הדוחות הם לא דרשו זאת אבל מה אם הם כן יידרשו ? אם זה ישנה את הרווח למניה והאם המשקיעים צריכים לדעת את ההשפעה?

הדילול המלא מקטין את הרווח למניה

התשובה היא כן, זה ישנה את הרווח למניה שכן בחישוב שלנו נצטרך להוסיף למכנה נניח 90 מיליון מניות. במצב כזה, הרווח הכולל לא ישתנה והוא יישאר 100 מיליון שקלים אך מספר המניות יגדל מ-900 מיליון ל-990 מיליון מניות. מכאן שהרווח המדולל למניה יקטן ל- 10 אגורות למניה. כאמור, מדובר בהמרות למניות שטרם התממשו אך כדאי למשקיעים לדעת מה יקרה במידה והן יתממשו בעתיד. דוגמאות אחרות שיכולות להוביל לדילול בעלי המניות הקיימים הן אופציות למניות שנסחרות בשוק ומאפשרות למחזיקים בהן לקבל מניות חדשות תמורת תוספת תשלום. ישנן גם איגרות חוב להמרה אשר ניתנות להמרה למניות תמורת וויתור על החוב.

בהמרה של אג”ח למניות ימחק החוב מהמאזן והוא יעבור להון המניות כך שהחברה תקטין את ההתחייבויות ואת הוצאות המימון אך מספר המניות יגדל. בדוגמה שלנו יהיה קיטון בהוצאות המימון של החברה וזה יגדיל מעט את הרווח הנקי אך הגידול בכמות המניות יגדיל את המכנה, וכנראה שהרווח למניה יקטן מעט.

במרבית המקרים הפער בין הרווח הבסיסי למניה לרווח המדולל למניה יהיה קטן אך כדאי שתכירו את זה כשאתם מסתכלים על הרווח למניה של כל חברה שאתם בוחנים. כמובן שרווח למניה בהיותו נגזר מהרווח החשבונאי של החברה עלול לסבול מעיוותים רבים אבל בכדי שלהישאר ממוקד אשמור את זה לפוסט נפרד.

אם אהבתם את התוכן ואתם מעוניינים שאעדכן אתכם בכל פעם שאני מעלה תוכן רלוונטי וחשוב הקשור להאצת הידע וההון הפיננסי שלכם, תשאירו לי את המייל שלכם בתיבה מתחת ותתחילו לקבל ממני תכנים מעניינים ושימושיים בנושאי האצת הידע וההון הפיננסי.

8 תגובות

 1. נחמד מאוד, אבל את החלק הכי חשוב שכחת לרשום:
  מה זה אומר רווח למניה?
  נגיד אני מחזיק בחברת טבע והרווח למניה שלי הוא 0.9 (9 אגורות) ולא ממשתי את ההשקעה. מה זה אומר לגבי? הרי זה לא שהרווחתי 0.9 כפול כמות המניות שלי.. נכון? יכול להיות שאם אני יממש אני אפסיד כי המחיר למניה מיום הקניה שלי ירד.
  שוב, מה רווח למניה אומר למשקיע? איך זה משפיע עליו?
  כל פעם שאני שואל מה זה, עונים לי “רווח לחלק לכמות המניות”. סבבה… ברור.. אבל מה זה באמת אומר? 🙂
  תודה מראש,

  1. רוני שלום,

   תודה על התגובה והשאלה.

   מדובר בנושא מורכב ולכן פיצלתי אותו לשלושה סרטונים (ראה קישור מטה).

   רווח למניה מציין את החלק של כל בעל מניה ברווח הכולל של החברה.

   החלק שלך כמשקיע הוא אכן הרווח למניה כפול מספר המניות שאתה מחזיק.

   מה שחשוב להבין, ואולי קצת מבלבל, הוא שהחלק ברווח הוא תאורטי במידה והחברה לא משלמת את כל רווחיה כדיבידנד.

   לכן, השימוש העיקרי ברווח למניה הוא לצורך חישוב מכפיל הרווח אשר בגדול נותן אינדיקציה לגבי הזמן בשנים שייקח למשקיע להחזיר את ההשקעה במניה.

   לדוגמה, מכפיל רווח של 7 אומר שבמידה ורווחי החברה לא ישתנו ויחולקו כדיבידנד, המשקיעים שירכשו את המניה במחיר הנוכחי, יחזירו את השקעתם תוך 7 שנים.

   מכאן שכעקרון ככל שמכפיל הרווח נמוך יותר, כך המניה נחשבת זולה יותר:

   שים לב שמדובר בתשובות כלליות ובכדי להבין את הנושא החשוב הזה טוב יותר אני ממליץ לך לצפות בשני הסרטונים הבאים:

   כך תעריכו מניה בצורה נכונה באמצעות שימוש במכפיל רווח – http://bit.ly/1UQA0jq

   ממה צריך להיזהר שמשתמשים במכפיל רווח – http://bit.ly/2gDrHvh

   יום מצוין,

   דרור

 2. דרור שלום
  האם תוכל להסביר בבקשה איך מעריכים את מחיר המניה העתידי .
  (לרבות נושא של היוון).
  האם ידוע איזה חישוב עושה לדוגמא וורן באפט?

 3. תודה, הערה קטנה, 900 מיליון מניות ועוד 90 אלף מניות זה לא 990 מיליון מניות אם כי 900 מיליון ו-90 אלף מניות.

 4. מעולה.

  הבנתי את הנוסחה:

  The profit in year (Ebitda?) The Price value.
  ——————————————- ==== ——————–
  * The company P/E

  *
  ======================================== = The price value
  *

  ועכשיו זה מסתדר לי בראש, איך יש קשר למכפיל.
  לפי הנוסחה הראשונה, במילים – שווי החברה בבורסה לחלק לרווח השנתי (וזה אומר, כמה שנים ייקח למחיר של המניה להגיע לשווי שוק שלה בבורסה.

  עדיין, לא ברור, אם רצוי להתייחס לערך ה-ebitda בחישוב של הרווח השנתי (או ל-ebit בלבד).
  הדוחות קצת מקשים על חישוב ה-ebitda. החלק של ה-derprecation ב-ebida מצוי בדוחות, אך ה-amortization לא רשום.
  אני מתייחס לשווקי חו”ל.

  אם רשום למשל באתר yahoo finance, שה-intangible assets הם בערך 300,000, איך אני יכול להעריך ממה הם מורכבים (ממכונות שהפריסת תשלומים הוא 10 שנים וכד’, או מקניית חברה). אני צריך לדעת מה הרכישות בפועל, אילו חלקים עיקריים. זה לא מצוי בשום דו”ח, וגם לא ברור איך אני רואה משהו שפורסם בחדשות וכד’ (למשל רכישה של ציוד ב-x כסף, או רכישה של חברה ב-y כסף. החלפת ציוד כל X שנים וכד’).
  ניקח למשל, את מניית tsla לדוגמה – מה שווי הציוד? הם רכשו את מקסוול. אם לא הייתי עוקב, לא הייתי מודע לכך.

  תודה.

 5. אך מחשבים פרמיה ומניות הטבה : הון חברה הנו 2500 מניות בנות 5 שח ,נרשם בהון החברה שמכול גיוס הון עצמי תרשום החברה 40% מסכום תחת סעיף פרמיה .החברה גייסה 12 משקיעים :10 מהמשקעים השקיעו 500000 וקבל 200 מניות . והשנים הנשארו השקיעו 100000 ומבנה שישמש מפעל לאותה חברה והם קבלו 200 מנה לכל אחד. חברה החליטה לחלק דיבידנדים בסך 500000 וכן מניות הטבה ביחס2:1 לבעלי המניות בחברה .כשידוע הרווח לשנה 400000 שח ובשנה הבאה צופה החברה שיסתכמו רווחה ב 100000 לכל הפחות .
  השאלה1) שלי האם החילוק אפשרי אם כן אך החברה תוכל לחלק המניות והפרמיה?
  שאלה 2) מה בנוגע למבנה שהשקעו בו שני המשקעים שישמש מפעל ?

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *