השקעה באגרות חוב

השקעה באגרות חוב – טעויות נפוצות

שלום רב, היום אני רוצה לשתף אתכם בחמש טעויות שכיחות שעושים משקיעים באיגרות חוב ובכך פוגעים לעצמם ברווחים. מוכנים? קדימה.

טעות מספר 1 בהשקעה באגרות חוב

קניה של אגרת חוב עם פדיונות חלקיים קטנים או תדיריים. בואו ניקח דוגמא: נניח שרכשנו איגרת חוב ב-30 אלף שקל.
האיגרת נפדית לשיעורין כך שכל שנה היא מחזירה 10%. זה אומר תשלום שנתי של 3000 ₪. נניח ועמלת המכירה שנתנו לנו בבנק עומדת על 0.2% כך שהיינו אמורים לשלם 6 שקלים. אלא שבפועל יש עמלת מינימום שהיא לרוב בין 11 ל 15 שקלים. מכאן שהעמלה שנשלם בפועל היא בין 0.4 ל – 0.5 אחוז לשנה.
תחשבו שבעולם של ריבית נמוכות מדובר בהבדל משמעותי שפשוט מכרסם בתשואה. אז מה עושים? משתדלים לרכוש אג"ח שלא נפדות בשיעורים קטנים ו/או תדירים, כלומר לא מחזירות תשלומי קרן נמוכים בכל פעם.

טעות מספר 2 בהשקעה באגרת חוב

החזקה גבוהה מידי באיגרת חוב קונצרנית בודדת. במהלך שנותי הרבות בשוק ההון יצא לי לראות תיקי השקעות של משקיעים שכללו פיזור נמוך מידי באיגרות חוב קונצרניות. כך למשל משקיעים החזיקו כ-10% באג"ח קונצרנית שנראתה להם חזקה. מה זה אומר חזקה? חברה ממותגת, בדירוג גבוהה ובתשואה שנראית אטרקטיבית יחסית.
רוצים כמה דוגמאות לחברות שענו על ההגדרה הזו? אפריקה ישראל, אידיבי פיתוח, אלביט הדמיה – כולן חברות שהיו בקבוצת הדאבל AA, תחת שליטה של טייקונים ממותגים ובתשואות אטרקטיביות יחסית 
אז מה עושים לא רוכשים יותר מ-1%-2% באג"ח בודדת ובטח לא עושים את זה על סמך מותג. יש מספיק חברות שנחשבו חזקות והתדרדרו במהירות. גם אם זה נראה לכם עכשיו לא הגיוני.

מהי אג"ח ממשלתית ואיך ניתן להרויח ממנה?

טעות מספר 3

חשיפה סקטוריאלית גבוהה מידי – למשל מחזיקים הרבה איגרות חוב מענף הנדל"ן או התקשורת או כל תחום אחר. כשאנו משקיעים בחברות שונות אבל מסקטור דומה, אנחנו לא ממש מוגנים משינויים עסקיים שעלולים להתדרדר את כל הפעילות בענף. זה מסוכן, במיוחד כי אנשים בטוחים שהם פיזרו את סיכון תיק ההשקעות במספר חברות.
אז מה עושים – דואגים לפיזור ענפי ומסתכלים מה החשיפה שיש לנו לכל ענף, אם אין מספיק ענפים בארץ, אפשר גם לפזר לחו"ל. ממליץ לצפות גם בפוסט הסוקר 3 דברים שחשוב שתוודאו לפני שאתם מתחילים לסחור במניות

טעות מספר 4

אנשים ממהרים למכור איגרות חוב שעלו ו"מתחתנים" עם כאלו שירדו. כלומר מחכים שהאיגרות המופסדות יחזירו את ההפסד וביינתים מוכרים את אלו שברווח. מה הבעיה עם זה? שתי בעיות: הראשונה – בכלל לא בטוח שאג"ח שירדה לא תמשיך לרדת, אולי החברה מתדרדרת? בעיה שניה – משלמים מס על הרווחים ובכך מקטינים את התזרים בעוד שאפשר בכלל למכור את האיגרות המופסדות, לא לשלם מס ועוד ליצור מגן מס למכירות עתידיות באותה שנה.

טעות מספר 5 בהשקעות באג"ח

מסתכלים על תשואה ברוטו של איגרת חוב בעוד התשואה בפועל היא נטו. זה רלוונטי בעיקר למי שמתכוון להחזיק את האיגרת לפדיון או לתקופה ממשוכת. אז בכדי לדעת את האמת צריך להסתכל על התשואה נטו או על הנטו המקוזז שיכול לחסוך מס לאלו שמגישים דוחות למס הכנסה.

אם אהבתם את הסרטון מעלה או את הטקסט הכתוב ועדיין לא קיבלתם ממני במתנה את מדריך הווידאו המיוחד, שיעזור לכם להאיץ את הידע וההון הפיננסי בשלושה צעדים קצרים, אתם מוזמנים להכניס את הפרטים שלכם מתיבה מתחת ולקבל ממני את התוכן הנ"ל בחינם לגמרי.
מקווה שהפקתם תועלת מהתוכן.

רוצה לדעת עוד? תן לנו להוביל את השיחה על ההצלחה שלך

אנחנו מתמחים בניהול כספם של יחידים, בעלי משפחות וחברות שצברו הון נזיל (כולל קופות גמל וקרנות השתלמות) של 5 מיליון שקלים ומעלה.

דיון פתוח על המאמר

עד כה פורסמו 17 תגובות

 1. שלום דרור
  אני מעוניין לקבל ממך את המדריך וידאו
  ובהמשך לקבל ייעוץ פיננסי פנסיוני.
  אני שוהה בחול לתקופות ארוכות
  אנסה לתאם פגישה רק במהלך אמצע פברואר
  בתודה

 2. מאחר והתשואות נמוכות ביותר, אז העמלות בקניה או במכירה, לוקחות את כל הרווח.
  כך לדוגמה אם אקנה אגח סולידי מגובה בפיקדון כספי בתשואה של 0.4%, אז גם אם אקבל עמלה של 0.09%, כמו במרכנתיל, הרי שיקח 5.5 חודשים, רק להוציא את העמלה.
  אצל איזה חבר בורסה, ניתן לקבל עמלה של 0.04%, כדי שיהיה כלכלי.

 3. שלום דרו
  באם קונים אג"ח בשער, נניח, 110 ויש פדיון חלקי של,נניח, 20% אזי מקבלים 20% בשער 100. האם זה לא הפסד כספי מראש. איך זה מתומחר?

  1. היי אבי,
   יש פה הפסד על הקרן אבל לרוב הריבית הגלומה על שאר ה- 80% מהקרן מפצה על ההפסד הזה.
   כלומר, הפסד הון מול תשואה שוטפת גבוהה יחסית = תשואה לפדיון.
   בקיצור, תמיד צריך לראות מהי התשואה הכוללת לפדיון ואז להחליט ביחס לאלטרנטיבות אחרות בסיכון דומה.

 4. ראשית אשמח לקבל מדריך
  שאלה
  באגח כב בדלק היה פדיון של 12.5% שזה 25% בפועל + הריבית 2.5 %
  האגח היא מסוכנת והשער עמד על 74.3 והערך הנכון זה 120.6 (בערך)
  הפדיון בוצע ובעיום האקס היה גם תאום שער ל 55.33
  מצד אחד בפדיון ירד 25% מהאגחים (כמות) ומצד שני הורדו שער
  אפשר לקבל הסבר ?
  אני מבין בדיוודנד מורידים את ערך הדיוודנד משווי המניה אבל למה בפדיון כאשר הורידו את בכמות ?

  1. היי אבי,
   אם חברה הנפיקה 100 מיליון שקלים והחזירה 25% מהקרן אז היא נותרת חייבת 75 מיליון שקלים.
   משלב זה הריבית הנותרת לשלום היא מ-75 ול5 מ- 100 מיליון שקלים.
   שולח לך את המדריך

 5. שלום דרור,
  מעניין מאוד. אשמח לקבל את המדריך ולשמוע אינפורמציה נוספת או הפניה חמקורות מידע על השקעה באגח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.