תיק השקעות איכותי הוא אמצעי מוכח להגדלת ההון לאורך זמן. על פי הנתונים ההיסטוריים השקעה ארוכת שנים במדדי מניות הניבה תשואה שנתית ממוצעת של כ-7% . למרות הנתונים המרשימים, מרבית המשקיעים מהציבור השיגו תשואה נמוכה בהרבה.

 

במחקר שעשו בבית ההשקעות של ג’יי.פי. מורגן התברר שבין השנים 1998 ל-2017 (20 שנה)  השיג ה”המשקיע הממוצע” תשואה שנתית ממוצעת של 2.6%. פחות מכל שוק אחר שאליו השוו את הביצועים.

לביצועי החסר של המשקיעים מהציבור יש מספר סיבות, חלקן קשורות לפסיכולוגיה ואחרות לחוסר ידע שמוביל להשקעה לא אפקטיבית בהיבט של תשלומי מס, עמלות, בחירת מנהלי ההשקעות וחשיפה גבוהה מידי לבורסה.

מרבית תיקי ההשקעות של הציבור מורכבים ממניות, איגרות חוב ומקרנות המשקיעות במניות ובאיגרות חוב. אולם, תיק השקעות איכותי, צריך לשלב גם השקעות אלטרנטיביות ונדל”ן. זאת בכדי לשמור על פוטנציאל הרווח של של שוק המניות, תוך כדי הקטנת הסיכון.

כיצד מייצרים תיק השקעות איכותי:

כשבאים לבנות תיק השקעות צריך להתייחס תחילתה לשלושת הנושאים הבאים: למה אמור לשמש הכסף בעתיד (הצרכים), טווח ההשקעה ומידת שנאת/אהבת סיכון. לאחר מכן צריך לגבש את אחוז הכסף שינותב להשקעות התקפיות, כדוגמת מניות, הגנתיות, כדוגמת איגרות חוב ממשלתיות, וכך לכל אחד מהאפיקים השונים.

לאחר מכן, ניתן לצאת לדרך ולבחור את ניירות הערך בעצמכם (לא מומלץ עבור מרבית בציבור), וניתן לעשות זאת באפקטיביות רבה על ידי שימוש במכשירי השקעה שמשלבים בין חיסכון בעלויות לניהול השקעות איכותי.

מכשיר ההשקעה האיכותי ביותר הוא קרן ההשתלמות. מדובר במכשיר פנסיוני לכאורה שמהווה סוג של הטבה לעובדים שכירים שכן המעסיק משלם 7.5% מהשכר, והעובד 2.5%. בנוסף ישנו פטור מלא ממס עד תקרה שנתית כך שמדובר במכשיר מצוין להשקעה במניות להניב תשואות גבוהות לאורך זמן, ביחס לאפיקים אחרים.

גם עצמאיים יכולים ליהנות מקרן השתלמות, ומומלץ לכל עוסק מורשה/פטור להפקיד לקרן השתלמות.

לפרטים נוספים על קרנות השתלמות לחצו כאן.

לאחר מיצוי ההפקדות לקרן ההשתלמות מומלץ להשתמש בתיקי ההשקעות המנוהלים במכשירים כמו קופות גמל להשקעה, פוליסות חיסכון ותיקון 190.

היתרונות העיקריים של מכשירים אלו:

  1. דחיית מס – בעוד שבתיק השקעות בבנק, מכירת ניירות ערך כרוכה בתשלום מס על הרווחים, במכשירים אלו ניתן לעבור בין מסלולי ההשקעה השונים ללא אירוע מס וללא עמלות. כך למשל, ניתן לצמצם חשיפה למניות ולעבור למסלול השקעה הגנתי, ללא צורך בתשלום מס. את המס משלמים רק כשפודים את הכסף. המשמעות שכסף שתיק בנקאי היה משולם למס הכנסה, יכול להמשיך לעבוד עבורנו ולצבור רווחים עוד שנים רבות.
  2. עלויות נמוכות יותר – במרבית המקרים עלויות על מכשירי ההשקעה יהיו נמוכות מתיק מיועץ בבנק ובטח ביחס לתיק מנוהל בבית השקעות. זאת בהתחשב בחיסכון בעמלות קניה/מכירה, דמי משמרת לבנק, ודמי ניהול הגלומים ממילא בקרנות הנאמנות/סל שנמצאים בתיקי ההשקעות בבנק.
  3. אפשרות להשקעה בנכסים ריאליים – בעוד שבתיק השקעות בבנק יועץ ההשקעות יכול לרכוש רק מניות ואיגרות חוב או קרנות שמחזיקות במניות ואיגרות חוב, בקופות גמל להשקעה, בפוליסות חיסכון ותיקון 190, תמהיל ההשקעות רחב בהרבה. כך למשל, ניתן למצוא במכשירים אלו השקעה בנדל”ן מגוון, בפרויקטים של תשתיות, בקרנות פרוויט אקוויטי (PE), חוב בכיר פרטי, קרנות סקנדרי ועוד. נכסים אלו מספקים גיוון ומגדילים את האפשרות ליצירת תשואה עודפת ביחס לתיק השקעות שמנוהל בבנק.

לעומת זאת, מי מכיר את התשואות של התיקים המנוהלים בבתי ההשקעות ובטח בתיק מיועץ בבנק? שני אנשים: מנהל התיקים והלקוח. לכן, כל מנכ”ל ששואף למקסם את ערך החברה שבניהולו, יקצה את מנהלי ההשקעות הטובים ביותר למכשירי ההשקעה שאחראיים על עיקר הרווח של החברה.

  1. אפשרות למשיכת הלוואות בתנאים נוחים – חלק מהגופים מאפשרים משיכת הלוואות בתנאים אטרקטיביים במיוחד. הכוונה להלוואה גרייס (מחזירים באופן שוטף ריבית בלבד, ואת הקרן בסוף התקופה) של עד 7 שנים. מדובר באופציה למינוף הכסף והאצת צבירת ההון. להרחבה בנושא מינוף יש ללחוץ כאן.
  2. מנהלי ההשקעות המובילים בבתי ההשקעות ובחברות הביטוח – קופות גמל להשקעה, פוליסות חיסכון ותיקון 190 מנוהלים על ידי החטיבה לחיסכון ארוך טווח. מדובר בחטיבה הרווחית ביותר בבתי ההשקעות ואגף ההשקעות של חברות הביטוח. יתרה מזאת, מדובר בחלון הראווה של גופי ההשקעות בישראל, שכן התשואות של מכשירים אלו מתפרסמות אחת לחודש וזוכות לסיקור משמעותי בתקשורת הכלכלית. לרוב, לצד הכתבה החודשית מופיע המנכ”ל או מנהל ההשקעות הראשי של הגוף המוביל (לרוב מחייך), לצד תמונה של המנכ”ל המפסיד (לרוב מדוכדך).

בשורה התחתונה, אם יש לך תיק השקעות מיועץ בבנק ו/או כסף המנוהל בניהול תיקים בבית השקעות, הכסף שלך לא מנוהל בצורה אפקטיבית. באמצעות שינוי מכשירי ההשקעה והוספת נתח מפוזר של השקעות אלטרנטיביות, ניתן יהיה להגדיל את ההון שלך באופן משמעותי ביותר לאורך השנים.