מהם ימי מלאי

יחס ימי מלאי הוא יחס פיננסי מקבוצת מדדי היעילות של הפירמה והוא מציין את מספר הימים הממוצע שלוקח לחברה למכור את המלאי שלה בתקופה מסוימת, שהיא לרוב שנה או רבעון.
ככל שימי המלאי נמוכים יותר, כך החברה מוכרת את המלאי שלה מהר יותר, ולהיפך.
ניתן להסתכל על יחס ימי המלאי כאינדיקטור לאיכות המלאי, ניהולו ויעילות הרכישות שמבצעת החברה.

הנוסחה לחישוב ימי המלאי

הדרך למציאת ימי המלאי פשוטה מאוד ויש שתי דרכים עיקריות לעשות זאת.
הדרך הראשונה היא לעבור ממחזור מלאי לימי מלאי על ידי חלוקת הימים בתקופה במחזור המלאי. אם למשל חישבנו את מחזור המלאי כפי שהסברתי בסרטון נפרד, והוא יצא 5 אזי ניתן לגזור שימי המלאי הם 365 חלקי חמש, כלומר 73 ימים. המשמעות היא שבממוצע החברה מוכרת את המלאי שלה ב- 73 ימים.

הדרך השנייה לחישוב ימי מלאי היא באמצעות הנוסחה הבאה:

לוקחים את ממוצע המלאי מהדוח על המצב הכספי ומחלקים בעלות המכר שנמצא בדוח הרווח והפסד. את התוצאה מכפילים ב-365 ימים או במספר הימים בתקופה הנבדקת.
אני מזכיר שכפי שעשינו כשמדדנו את ימי הלקוחות ואת ימי הספקים על בסיס שנתי, גם כאן כדאי לקחת את המלאי הממוצע בכדי להקטין עיוותים הנובעים מעונתיות ועיתוי הרכישה במהלך השנה. לכן ניקח את מלאי הסגירה של התקופה הקודמת, שהוא בעצם מלאי הפתיחה של השנה הנוכחית, נוסיף לו את מלאי הסגירה של התקופה הנוכחית ונחלק בשתיים. כלומר ממוצע בין המלאי שהופיע בדוח של השנה הקודמת לזה המופיע בדוח של השנה הנוכחית.

פרטים נוספים על השקעות אלטרנטיביות.

יישום ומסקנות מימי המלאי

יחס ימי מלאי טוב או רע יקבע לא רק בהתאם למספר שיוצא בנוסחה אלא בהתאם לאופי החברה שאנו בוחנים. ברור שמלאי של מזון אינו דומה למלאי של שולחנות ובכל מקרה מומלץ להשוות את התוצאה למחזור המלאי של חברות מתחרות.
בעיקרון ככל שימי המלאי מעטים יותר, כך ניתן להסיק שהמכירות של החברה חזקות יותר, שאיכות וניהול המלאי טובים יותר .

לפעמים כדאי לבדוק את הנסיבות כי אם למשל ימי המלאי הצטמצמו פתאום ביחס לבדיקות קודמות, אזי ישנה אפשרות שהחברה יצאה באיזשהו מבצע גדול שנועד להיפטר ממלאי בעייתי ו/או לא רווחי.
יחס ימי מלאי גבוה ובטח גבוה ביחס לחברות המתחרות, עלול להעיד על מכירות חלשות, איכות נמוכה של מלאי, שיחקה עתידית ברווחיות וניהול לא יעיל של המלאי. תחשבו למשל שחברת אופנה א' מציגה יחס ימי מלאי של 122, כלומר לוקח לה כארבע חודשים למכור את המלאי שלה, ולחברת אופנה ב' 243 ימי מלאי, כלומר לוקח לה כשמונה חודשים למכור אותו. במקרה כזה ייתכן וחברה ב' נתקעה עם מלאי שיאבד מערכו והיא תיאלץ להתחיל את מבצעי סוף העונה כבר בתחילת השנה הבאה.

אני מזכיר שכרגיל יחס ימי המלאי הנו יחס אחד מתוך יחסי היעילות התפעולית של החברה ובכדי להשלים את התמונה צריך לדעת את ימי הספקים והלקוחות, כך תוכלו להרכיב את מעגל הפקת המזומנים של החברה. כמובן שדאגתי שיהיה לכם את כל הסרטונים המשלמים תחת הקטגוריה יחסים פיננסים.

רוצה לדעת עוד? תן לנו להוביל את השיחה על ההצלחה שלך

אנחנו מתמחים בניהול כספם של יחידים, בעלי משפחות וחברות שצברו הון נזיל (כולל קופות גמל וקרנות השתלמות) של 5 מיליון שקלים ומעלה.

דיון פתוח על המאמר

עד כה פורסמו 4 תגובות

  1. דרור, קודם כל ,אתר נהדר, מידע מצויין. הסרטונים שלך ממש עוזרים , אני לומד באופן עצמאי ניתוח דוחות כספיים ויש המון בלגאן בנושא ותמיד יש חורים של ידע גם בנושא שאני כן מבין בו. אז הסרטונים שלך ממש עוזרים.

    ההצעה שלי לשיפור: כרגע כדי לעבור בין הסרטונים שלך, אני צריך לגלול את הדף למטה, ושם יש לי חצים לא בולטים ולא מושכים: הבא והקודם. אז אחד, אני לא רוצה לגלול למטה, אני "עצלן" , זה גם לא מושך , היות שמחכה לי מתחת לתיבה של הסרטון הקליל והברור בלוק של מידע כתוב שמכביד על רמת הקשב שלי והאסתטיקה של העמוד. ואני בסך הכל רוצה להגיע לסרטון הבא. שתיים: אני לא יודע לאן זה יוביל אותי אם אני אלחץ על החץ של "הקודם" ועל זה של "הבא", אותי באופן אישי זה "מפחיד" לחשוב שאני אגיע למקום שאני לא יודע לאן אגיע אליו, ואני רוצה להגיע לסרטון הבא. ההצעה שלי היא שתקשר בין סרטונים שקושרים אחד לשני. לדוגמא: ממש מתחת לתיבת הסרטון על "מחזור המלאי" תהיה תיבה עם תמונה או כותרת:
    "ימי מלאי", כך שאני ישר אוכל לגלוש בנעה לסרטון הבא, אפשר לקשר כך סרטונים אחרים. כך יהיה כיף לנווט באתר, בחינתי: אין דבר יותר מאכזב להיות באתר טוב שכדי לנווט בו אני צריך להשתמש בכפתור בדפדפן למעלה "אחורה וקדימה" . תחשוב כשכל שיותר קל לי לראות את הסרטונים שלך, כך אני שומע את ההצעה שלך בסוף כל סרטונים כמה פעמים במהלך היום. חוץ מזה אתר נהדר ואחלה מידע, נראה ונשמע ומקצוע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.