למה השקעה באג”ח משתלמת יותר מפיקדון רגיל בבנק?

בכדי להבין מדוע קל יותר להרוויח יותר כסף באמצעות אג”ח בנקים לעומת הפיקדונות בבנקים אני רוצה להציג את הפעילות הבסיסית של הבנקים באמצעות מודל מרווח האשראי. לא לברוח, זה מאוד פשוט. אם נשים רגע את הבנק במרכז הרי שלכל בנק יש מקורות. המקורות הם בדרך כלל הפיקדונות של הציבור. אנחנו מעבירים לבנק כסף, והבנק מעביר לנו בתמורה ריבית.

אבל למה שהבנק יהיה נדיב כל כך וייתן לנו ריבית בעצם?

כנראה שיש לו שימושים יותר אטרקטיביים בכסף שלנו. כמו למשל, לתת אשראי. תמורת הכסף שהוא מעביר ללווים הוא מקבל ריבית מסוימת אבל נחשו מה, הריבית שהוא מקבל עבור האשראי שהוא נותן, גבוהה מהריבית שהוא  מעביר לנו עבור הפיקדונות שלנו וזה בדיוק מרווח האשראי. ככל שהמרווח הזה גבוה יותר, הבנק רווחי יותר.
וככל שלבנק יש יותר מקורות, הוא יכול לתת יותר הלוואות ולהרוויח יותר כסף.

לפרטים נוספים לחצו כאן

אג”ח בנקים מגלמות תשואה גבוהה מהפיקדון בבנק

עכשיו הקסם:
בואו נראה איך הבנק חושב ומהו סדר העדיפויות שלו בכדי להשיג יותר מקורות:
קודם כל הוא יפנה לציבור.
משקי הבית, האנשים הרגילים מוכנים בשביל השקט הנפשי להסתפק בריבית נמוכה יותר, ולכן זה המקור הכי זול של הבנק.
אם הבנק רוצה לגייס עוד כסף, מעבר למה שהציבור הפקיד אצלו, הוא צריך ללכת לשוק ההון ולגייס כסף באמצעות איגרות חוב.
אלא שבשוק ההון הבנק צריך להנפיק לגופים מוסדיים מנוסים שכבר ראו דבר אחד או שניים, ובכדי לפתות אותם לרכוש את איגרות החוב שלו הוא צריך לתת ריבית יותר גבוהה. לכן זו הרמה השנייה, ריבית גבוהה יותר מזו הניתנת לציבור.

ההבדל בין פיקדון/תוכנית חיסכון לאג”ח בנקים

בואו נראה דומה: בדצמבר 2016, נכנסתי לאתר של בנק לאומי וראיתי שניתן להפקיד 100 אלך שקלים בתוכנית חיסכון צמודת מדד ל-4 שנים בריבית שנתית של 0.15%.
באותו הזמן הסתכלתי בבורסה וראיתי שלאותו בנק לאומי יש איגרות חוב, באותה רמת נשייה של פיקדון לתקופה של 3.5 שנים אשר שנסחרת לפי תשואה של 0.66% פלוס מדד.
כלומר יש לנו פה פער של כחצי אחוז לשנה.
אם נסתכל על זה במונחי כסף אז אפשר לראות שהשקעה של 100 אלף שקל הייתה מניבה כ- 2,065 שקלים יותר בלי מאמץ אם רק הייתי קונה את איגרת החוב של הבנק.
על 500 אלף שקל כבר הפער היה עובר את ה- 10,000 שקלים.

שלוש נקודות שכדאי להכיר לפני שרוכשים אג”ח של בנקים

צריך לשים לב לשלוש נקודות:
הראשונה היא העמלות – אני מציע לבדוק את עמלות שיש לכם על ניירות ערך ולבדוק האם שווה לכם לבצע את העסקה או שמה העמלות אוכלות לכם את עודף התשואה.
הנקודה השנייה היא התנודתיות – קחו בחשבון שאם תרצו למכור את איגרת החוב לפני הפדיון אז אתם תלויים במחירים שיהיו באותו זמן בשוק ההון.
והנקודה השלישית שאם אתם לא מומחים כדאי להתייעץ עם יועץ ההשקעות לפני הרכישה.

מי שמעוניין לקחת את הידע שלו לרמה הבאה ולהגדיל את הסיכויים להרוויח יותר כסף באופן שיטתי, מוזמן להירשם לקורס אג”ח Masters למשקיעים.

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *